záhrada


  :: home :: foto :: kontakt ::


December


:: Pri nemrazivom počasí pripravujeme pôdu na jarné sadenie, odstraňujeme staré a choré stromy a kry. Skúsenejší záhradkári využívajú obdobie medzi 15. decembrom a 15. januárom na rezanie vrúbľov. Najvhodnejší čas na rezanie vrúbľov kôstkovín je obdobie vegetačného pokoja, keď výhonky stromov prešli prvými mrazíkmi. Ak režeme vrúble oneskorene, rezervné živiny zo zásobných pletív sú už v pohybe smerom nahor. Konce vrúbľov nemôžu zrásť s podpníkom pre nedostatok výživných látok, a preto sa vôbec neujímajú. Za vyhovujúce stromy na rezanie vrúbľov je možné považovať mladšie až stredne staré ovocné stromy, ktoré sú zdravé a rodia každoročne kvalitné ovocie. Zásadou je aj to, že berieme vrúble primeranej hrúbky z koncových výhonkov na južnej strane koruny, kde sú výhonky dobre vyzreté a zásobené asimilačnými látkami. Vrúble režeme za bezmrazivého počasia.

Uskladnenie vrúbľov je rôzne. Ak chceme mať dobrú úschovňu, vykopeme na prístupnom mieste v záhrade primerane veľkú a hlbokú jamu, dno jamy pokopeme a steny zaistíme proti zasypaniu plášťom zo starého železného suda. Okraj necháme niekoľko cm nad zemou, aby dovnutra nevnikala voda. Vrch jamy zakryjeme plechom alebo doskou. Naň dáme slamenú rohožku alebo iný izolačný materiál. Pred vložením vrúbľov pokopané dno zavlažíme. V dolnej časti vrúbľa zapichneme do vlhkej pôdy.

Ak sme neochránili ovocné stromy pred ohryzom zvierat, treba to urobiť čo najskôr. Nezamrznutú pôdu môžeme hnojiť maštaľným hnojom, vitahumom, kompostom alebo ťažko rozpustnými priemyselnými hnojivami. Nezabúdajme na užitočné vtáctvo, ktoré robí ovocinárom neoceniteľné služby. Preto ho pravidelne prikrmujeme. Skontrolujeme, ošetríme a opravíme všetko záhradné náradie, uložíme pareniskové okná, nakonzervujeme kovové rámy pre fóliové kryty. Pripravíme si semená, veď za mesiac začneme vysievať prvé semená na prípravu nových jarných priesad.

záhrada | garden | garten | jardin


  ĎALŠIE STRÁNKY :: január :: február :: marec :: apríl :: máj :: jún :: júl :: august :: september :: október :: november :: december ::

E-MAIL: garten

NAJ.sk