VODA

NÁPOJE

voda


 :: ÚVOD :: PRÍPRAVA :: SLOVNÍK BARMANA :: RECEPTY :: ZDRAVIE ::


Stačí piť len vtedy keď sme smädní? Odpoveď znie - nestačí. Jednou z vlastností ľudského organizmu je totiž aj nedokonalá signalizácia potreby pitia. Pocit smädu nestačí. Spotreba vody musí byť vyššia.
    

TEKUTINY
Denne by sme mali vypiť 1,5 až 2 l tekutín. Naviac potravou (polievka, ovocie) by sme mali prijať asi 1 liter. Príjem vody musí byť taký ako výdaj. Z organizmu sa stráca voda močom (asi 1-1,5 l), dychom ( 1/2 l), stolicou a potením (1/2 l).

Aké tekutiny piť?

Najlepším nápojom je kvalitná pitná voda. V období dospievania je zvýšená potreba príjmu vody, pretože bunky majú vyšší obsah vody. Voda je potrebná pre činnosť všetkých buniek nášho tela (napr. mozgových pri učení alebo svalových buniek pri športe). Značná časť živín, ktoré sa majú v tele využiť, sa musí s vodou viazať alebo v nej rozpustiť.

Následkom nedostatočného pitia sa zahusťuje vnútorné prostredie organizmu, následkom čoho býva často napr. únava, bolesť hlavy.

S nedostatkom tekutín napr. pri raňajkách úzko súvisí zhoršená duševná výkonnosť na vyučovaní.

Popri vode vhodným nápojom sú minerálne vody, bylinkové nesladené čaje, ovocné šťavy. Ovocné šťavy doma vyrobené majú menšie riziko obsahu rakovinotvorného patulínu. Patulín sa dostáva do komerčných štiav, muštov vtedy, ak pri výrobe bolo použité nahnité ovocie. Limonády (ovocného aj kolového typu) obsahujú veľké množstvo cukru (20g v 200 ml), farbivá a iné prídavné látky.

Kola nápoje (coca-cola, pepsi-cola) obsahujú navyše kofeín (15 mg na 100ml) a kyselinu fosforečnú. Táto kyselina nepriaznivo vplýva na metabolizmus vápnika súvisiaci s rastom a rednutím kostí (osteoporóza).

Nápoje obsahujúce alkohol minimalizujeme. Ideálne je vôbec ich nepiť v prípade, že sa v rodine vyskytuje závislosť od alkoholu, ochorenia pečene a podžalúdkovej žľazy .

  ĎALŠIE STRÁNKY :: bylinky :: freezi :: best :: my-book ::

E-MAIL: jana.mrazovafreezi.net Jana Mrázová  made in  Slovakia

NAJ.sk