hrozno 

VÍNO

hrozno


 :: ÚVOD :: HISTÓRIA :: PESTOVANIE :: PRÍPRAVA :: JEDLO :: ZDRAVIE ::


Ušľachtilý nápoj vyrobený z hrozna, ktorý nebadane sprevádza ľudstvo pri dôležitých aj menej dôležitých udalostiach. Snáď všetci labužníci sa zhodnú na tom, že práve víno je najlepším doplnkom dobrého jedla.
    
Trošku histórie nikoho nezabije...

Už človek mladšej doby kamennej zbieral plody planej vinnej révy. Domníváme sa, že okúsil opojné účinky z kvasenej šťavy z týchto predpotopných bobulí. Z doby pred 6.000 rokov sú ďalšie potvrdené nálezy z území Iránu a Afghanistanu. Okolo roku 3500 pred naším letopočtom bolo vinárstvo na vysokej úrovni v Egypte, Asýrii alebo Babylone. Z hieroglyfov sme zistili, že sa pestovalo už nekolik, asi 6-8 odrôd! Z Kréty a starého Grécka sa vinárstvo rozšírilo ďalej do Talianska, Španielska, Čiernomoria. Féničania potom zakladali rozsiahle vinice v severnej Afrike. Rímania potom šírili víno ďalej po Európe.


Podľa biblickej povesti ...

... u hory Ararat pristál Noe, jeho žena a synovia Sem, Cham a Jafet sedemnásty deň siedmeho mesiaca ich putovanie se svou archou. Jedného dňa objavil medzi kmeňmi, z ktorých bola postavená archa, popínavú rastlinu. Zasadil ju do zeme práve na úpätí hory Ararat. Za čas bol veľmi prekvapený, lebo rastlina vydala prvé plody. Noe je otrhal a uložil je do džberu. Za nejaký čas sa do džberu pozrel a bol veľmi prekvapený- namiesto hrozien nádoba skrývala lahodný mok, po ktorom mu bolo tak dobre na tele i na duši...


Víno spevádza ľudstvo od nepamäti. Víno malo svojich bohov, ktorých ľudia uctievali a obetovali im. Najznámejší je boh Dionýsos gréckej mytológie. V južných zemiach bol známy ako Bacchus, Sabazios, Bassareus, Lyanos. Jedna z legiend hovorí, že Dionýsos, syn boha Dia a Semely, dcéry kráľa Kadma, sa prechádzal so svojou družinou. V Lydii stretol krásného satyra Ampela. Prijal ho do svojej družiny. Pri jednej z radovániek Ampelos spadol zo splašeného býka a zomrel. Dionýsos pre svojho priateľa veľmi truchlil. Sľutoval sa nad ním otec Zeus a premenil Ampela v krík vinnej révy. 


 ĎALŠIE STRÁNKY :: bylinky :: freezi :: best :: my-book ::

E-MAIL: jana.mrazovafreezi.net Jana Mrázová  made in  Slovakia

NAJ.sk